İçerik Pazarlaması ve Sosyal Medya Arasındaki Fark Nedir?

İçerik Pazarlaması ve Sosyal Medya Arasındaki Fark Nedir?

Bir pazarlama terimi olarak içerik pazarlaması son dönemin yükselen trendlerinden özellikle de ‘sosyal medya‘ kavramı ile birlikte anılıyor. Hatta çoğu zaman bu kavramın yerine kullanılıyor. Bu iki unsur birbirlerinin yerine kullanılıyor olsalar da, sizce içerik pazarlaması sosyal medyanın ne kadarını kapsıyor? Hadi gelin bunu birlikte keşfedelim;

İçerik pazarlaması, bilgilendirmek, ilgi oluşturmak, dikkat çekmek için markalar tarafından kullanılan bir araçtır. İçerik pazarlamasının en belirgin özelliği fayda odaklı olmasıdır.

Sosyal medya markaların dijital telefonları gibidir. Satış ya da propagandadan biraz uzaktır. Özellikle son dönemde daha ağırlıklı olarak müşteri destek kanalı olarak kullanılmaktadır.

***
İçerik pazarlamasının asıl amacı hedef kitleyi müşteri haline getirmektir.

Sosyal medyanın hedefi katılım sağlamaktır.

***
Buraya Dikkat! Sosyal medya genişledikçe, markaların bu kanalları doldurmak için içerik oluşturması gerekir.

Sosyal medya hava gibi hepimizi sarmalar. Sonuçta 13 yaşındaki oğlumda her gün sosyal medya kullanıyor ?

Oysaki içerik pazarlaması Urfa’daki Balıklı Göl gibidir. Özeldir… Özellikle ziyaret edilecek yer olarak dikkat çeker. Sözün kısası içerik olmadan sosyal medya pek bir işe yaramaz. Rutinden dışarı çıkamazsınız.
Sosyal Medya yenidir.Geleneksel pazarlama/iletişim araçlarıyla ve kendi içinde yarışır. Her geçen gün yeni bir mecra karşımıza çıkarken, rekabete ayak uyduramayan mecralar kapanmaktadır. (En son friendfeed‘in kapanmasına şahit olduk.)

İçerik pazarlaması ve hikaye insan kadar eskidir. İnsanoğlu her zaman bilgileri iletmenin en eğlenceli ve en yararlı yollarını bulmak için çabalamıştır. Sosyal medya hikaye anlatmanın son dönemdeki eğlenceli yollarından biridir.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Cevabını en iyi hikaye ile sunan Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları kitabını kazanacak. ?

Bu yazının daha geniş kapsamlı halini Jay Baer’in Here’s the Difference Between Content Marketing and Social Media adlı yazısından okuyun.

Belki bunlarda ilginizi çekebilir;

Yetişkinler de hikaye sever!; Pazarlama’da İçerik Kral’dır.

Hikaye Anlatmanın Kuralları; Her yerde, her şeyi konuşamazsınız…

Kaynak: https://www.reyhanacikelli.com

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

#FOLOW US ON INSTAGRAM