Cortana İle Tanışın

Cortana İle Tanışın

Microsoft Cortana, kısaca Microsoft tarafınan Windows Phone 8.1 ve Windows 10 Mobile sistemi, Microsoft Band ve Microsoft Band 2, Windows Karma Gerçeklik için geliştirilen ve Windows 10, iOS, Android, ve Xbox One’a gelecek olan bir akıllı kişisel asistandır.

Yani bir nevi Apple Siri ya da Google Asistan gibi.

Cortana ilk defa San Francisco’da gerçekleştirilen Microsoft BUILD Geliştirici Konferansı’nda (2–4 Nisan 2014) tanıtılmıştı. We şuan yeni güncelleme ile bilgisayarlarımıza kurulmaya başlandı. Türkiyede henüz kullanımı aktif değil, ama kısa zamanda Türk kullanıcılarında hizmetine sunulması bekleniyor.

Peki Microsoft Cortana ile neler yapabileceğiz?

Microsoft Cortana İle Outlook Kullanımı

Microsoft Cortana ile Outlook istemcisinde, Mailleri açabilecek, okuyabilecek, dosya ekleyebilecek ve gönderilebilecek.Ayrıca android kurulu cihazınız, windows 10 yüklü cihazınız ile eşleştirilmiş isei android cihazınıdan da bu işlemleri yapabileceksiniz.

Akıllı Ev Entegrasyonu

Yeni güncelleme ile gelen bu özellikle evinizdeki akıllı cihazları Microsoft Cortana ile programlayabileceksiniz, Mesela sabahları ışıkları yakma ya da akıllı kattle çalıştırma vs gibi. Şuanda yeni bir özellik olduğu için ne kadar kullanışlı olacağı kullanıma göre belli olacak

Cortana Artık Daha Konuşkan

Microsoft, Cortana’nın Windows 10’da nasıl çalıştığını değiştiriyor. Dijital asistan Xbox One’dan kaybolabilirken , Microsoft Windows 10 PC’lerde Cortana için yeni bir sohbet tabanlı arayüz test ediyor. Başlangıçta geçen ay tespit edilen yeni beta uygulaması, şimdi test ediciler tarafından kullanılabiliyor ve metin ve ses sorgularını destekliyor

Sizin İçin Özel Asistan

Cortana’nın en büyük özelliği bir sesli asistan olmasının da ötesinde kişiselleştirilebilir bir asistan olmasıdır. Kullanma sıklığınız, takvim ve ajanda programlarınız, elektronik postalarınız ve hatta internet geçmişiniz dahi Cortana’ya antipati yapma ve kullanıcıların ihtiyaçlarını anlayarak ona çözümler sunabilme şansını sunuyor. Yani Cortana sizi yavaş yavaş tanıyor ve tam olarak ihtiyaçlarınıza yanıt veriyor.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

#FOLOW US ON INSTAGRAM