Whatsapp’ın Yeni Gizlilik Politikası

Whatsapp’ın Yeni Gizlilik Politikası

Geçtiğimiz günlerde özellikle sosyal medyada bir fırtına koptu! Facebook’un sahip olduğu whatsapp kullanıcı verileri diğer firma kuruluşları ile paylaşılacak.

Tabiki bu duyuru çok ses getirdi türlü türlü iddialar ortaya atıldı.

Biz bu iddialara değinmek yerine whatsappın sahip olduğu facebookun konu ile alakalı duyurusundan bahsedeceğiz

WhastApp bilgilerinizi “faaliyetlerini kolaylaştırmak, desteklemek, entegre etmek ve hizmetlerini geliştirmek” için Facebook şirket ailesiyle paylaşabileceğini söylüyor. Yani bu şu anlama geliyor; WhatsApp’ın sizden otomatik olarak topladığı bilgiler Facebook ile paylaşılacaktır. Bu, cep telefonu numaranızı ve WhatsApp hesabı oluştururken verdiğiniz temel bilgileri içerir. Ayrıca kullanıcı etkinliğini, WhatsApp’ı ne sıklıkta kullandığınızı, kullandığınız diğer whastapp özelliklerini, profil fotoğrafınızı, durumunuzu ve ‘hakkında’ kısmında kendinizle ilgili verdiğiniz kişisel bilgilerinizi toplayıp paylaşacağı anlamına gelir.
Ayrıca, WhatsApp’ kullandığınız cihaz, mobil ağınız, IP adresiniz gibi cihaz düzeyinde bilgilerle birlikte konum bilgilerine erişim verdiğiniz takdirde cihazınızdan kesin konum bilgilerini de toplayıp Facebook ve grup şirketleri ile paylaşabilecek.

Peki Bu Bilgileri Hangi Amaçla Kullanacak?

Bilgileriniz Facebook ve diğer grup şirketleri tarafından size önerilerde bulunmak, kişiselleştirilmiş teklifler sunabilmek, hizmet iyileştirmeleri, satın almaya yardımcı olmak ve Facebook Şirket Ürünleri genelinde alakalı teklifler ve reklamlar göstermek için kullanılabilecekler.

Öte yandan WhatsApp yeni gizlilik politikasında, tüm mesajların uçtan uca şifrelenmiş olduğunu bir kez daha vurguladı

Bu şu anlama geliyor; Ne WhatsApp, ne Facebook, ne grup şirketleri ne de üçüncü şahıslar mesajlarınıza erişemez veya bunları okuyamazlar.
Whastapp yeni gizlilik politikasında bu durumu şu şekilde açıklıyor; “Mesajlarınız, fotoğraflarınız ve hesap bilgileriniz dahil olmak üzere WhatsApp’ta paylaştığınız hiçbir şey başkalarının görmesi için Facebook’ta veya diğer uygulama ailemizde paylaşılmayacak ve bu uygulamalarda yayınladığınız hiçbir şey başkaları için WhatsApp’ta paylaşılmayacaktır.”
WhatsApp, mesajlarınızı teslim edildikten sonra saklamaz. Mesajlar, WhatsApp sunucularında değil kullanıcının cihazında saklanır. İletiler teslim edildikten sonra sunucularından silinir.
WhatsApp sunucuları, bir mesaj iletme sırasında, teslim edilmeyen mesajları 30 güne kadar şifrelenmiş biçimde saklar ve bir mesaj 30 gün sonra hala teslim edilmezse, WhatsApp onu sildiğini iddia eder.

Dediğimiz gibi konuyu birde facebook tarafından paylaştık.Programı kullanıp kullanmamak tabiki sizin tercihiniz 🙂

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

#FOLOW US ON INSTAGRAM