OLED mi? QLED mi? Farkları Nelerdir? Qled Nedir?

OLED mi? QLED mi? Farkları Nelerdir? Qled Nedir?

Yeni Bir Televizyon Almakta Artık Bir Karmaşaya Dönüştü. Her Gün Yeni Bir Marka Yeni Bir Teknolojiye Tanık Oluyor. Tabiki Bu Konuda Karar Vermemizi Zorlaştırıyor.

Bizim Tabirimiz İle “Tüplü” Televizyonlardan Sonra Hayatımıza Plazma Televizyonlar Girdi ve Devrim Niteliğindeydi. Duvara Monte Edebiliyorduk ve Daha İnceydi.

Görüntüler Göz Kamaştırıcıydı. Sonrasında Arka Arkaya Yeni Teknolojiler Çıktı. LCD,LED,OLED,QLED. Tabiki Görüntüler Dahada Netleşti. HD,FULL HD,4K …

Teknolojiler Geliştikçe Kafamız Daha da Karıştı. Çünkü Fİyatlar Çeşitlendi. Satışçıların Ağzının İçine Bakar Olduk Hangisi Daha İyi? Fiyat Kalite Olarak

Hangisini Kullanmalıyız? Hangi Televizyon Daha Dayanıklı. Hangi Marka Daha Kaliteli? ve Daha Türlü Türlü Sorular.

Şuanda Elektronik Mağazalarda ve Reklamlarda Sürekli Bahsedilen LED,OLED ve QLED Teknolojileri Gerçekte Ne Anlama Geliyor?

LED ile Arasında Ne Farkı Var? Gelin Birlikte Bu Sorunun Cevabını Arayalım.

OLED olmayan TV’ler iki ana bölümden oluşur: Bir LCD panel ve bir arka ışık. LCD panel, TV’nin görüntüsünü oluşturan küçük renkli noktalar olan pikselleri içerir . Pikseller kendi başlarına görülemez; bir arka ışık gerektirirler. Arka ışıktan gelen ışık bir LCD pikselden parladığında, rengini görebilirsiniz.
LED TV’deki “LED”, arka ışığın nasıl yapıldığını ifade eder. Geçmişte, CCFL (soğuk katotlu floresan ışık) adı verilen daha kalın ve daha az verimli bir teknoloji kullanıldı. Ancak bugünlerde, neredeyse her düz ekran TV, arka aydınlatma kaynağı olarak LED’leri kullanıyor. Bu nedenle, “LED TV” terimini gördüğünüzde, yalnızca LED arkadan aydınlatmalı bir LCD TV’yi ifade eder.

Bununla birlikte, tüm LED TV’ler eşit yaratılmamıştır. Kullanılan LED’lerin sayısında ve kalitesinde farklılıklar olabilir, bu da parlaklık ve siyah seviyeleri gibi şeylerde farklılıklara yol açar. Ayrıca “QLED TV” adlı bir şey görmüş olabilirsiniz. Bu, daha iyi parlaklık ve renk elde etmek için kuantum noktaları kullanan bir LED TV türüdür .

OLED TV

OLED NE ANLAMA GELİYOR?

OLED TV’deki “OLED”, “organik ışık yayan diyot” anlamına gelir. OLED’ler, elektrikle beslendiklerinde tek bir diyottan hem ışık hem de renk üretebilme gibi alışılmadık bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle OLED TV’lerin ayrı bir arka ışığa ihtiyacı yoktur. Gördüğünüz her piksel, kendi kendine yeten bir renk ve ışık kaynağıdır.


OLED ekranların doğal avantajlarından bazıları, son derece ince, esnek ve hatta yuvarlanabilir olmalarıdır . Ancak bunları LED TV’lerle karşılaştırdığımızda en büyük fayda, her bir pikselin kendi parlaklığını ve gücünü almasıdır (görmesi için harici bir ışık kaynağı gerektiren kalıcı piksellere sahip LED TV’lerin aksine). Açıldığında, görebilirsiniz. Kapalı olduğunda hiç ışık yaymaz – tamamen siyahtır.

Şuanda LG Display Tek Oled Panel Üreticisi ve Sony İle Özel Bir Anlaşması var. LG’den panel sağlayan diğer markalar arasında Philips, Panasonic, HiSense, Bang & Olufsen ve daha fazlası bulunur.Tabi Panelin LG Olması Tüm Markaların Aynı Kalitede Olduğu Anlamına Gelmiyor. Sonuçta Her Markanın Malzemesi ve İşçiliği Farklı.

Bu arada, Samsung OLED akıllı telefon panelleri yapıyor ve şirket kısa süre önce QD-OLED olarak bilinen QLED ve OLED hibritine dayalı yeni TV panelleri oluşturmaya başlayacağını duyurdu , ancak bunu kullanan ilk TV’leri görmemiz biraz zaman alacak

QLED ile OLED Aynı mıdır?

QLED LCD teknolojisi olmasına rağmen belirleyici farkları vardır. Tabiki En Belirleyici olanı Görüntü Kalitesi. QLED daha iyi parlaklık, canlılık ve renk doğruluğu üretmeye yardımcı olan piksellerin üzerine kendinden yayan kuantum noktalarının üstünü kaplayan bir teknik kullanıyor.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

#FOLOW US ON INSTAGRAM